Ovládajte smart domácnosť lokálne bez pripojenia do cloudu
- Richard Hlavňa
- Home assistant , Slovensko
- 17. marca 2024
Pomocou Home Assistanta viete ovládať svoje smart spotrebiče lokálne bez pripojenia do cloudu. Pri fungujúcej elektrine, lokálnej wifi máte celú domácnosť stále pod palcom.
Veľa ľudí odmieta smart zariadenia v domácnosti rovnako ako kedysi odmietali smart telefóny. Dnes majú iPhone či Android a 99% z nich má doma wifi. S Home Assistantom sa nepotrebujú pripájať do cloudu a svetlo v obývačke bude svietiť aj bez stlačenia vypínača. Dáta o vašej domácnosti máte uložené doma a o tom kedy svietite, zavlažujete alebo otvárate bránu nevie Apple ani Google.
Obsah
Ako vyberať smart zariadenia bez cloudu
Dostupnosť cloudu pomohla výrobcom spotrebičov navrhovať zariadenia pripojiteľné do internetu a spotrebiteľom umožnila ovládať ich pomocou mobilnej aplikácie. Šikovné technické riešenie a výborný marketingový ťah pomohli rozšíreniu IoT spotrebičov všade v domácnosti. Väčšina z nich však pre svoje smart funkcie potrebuje smart telefón pripojený k internetu. Bez neho nezatvoríte pergolu, nezapnete osvetlenie bazéna ani nepokosíte záhradu. Existujú však značky, ktoré komunikujú s Home Assistantom v lokánej sieti a pre smart funkcie nepotrebujú internet.
Vyberajte preto také značky, ktoré komunikujú s Home Assistantom lokálne a sú označené ako Local Polling alelbo Local Push v popise IoT class. Ak chcete napríklad ovládať svetlá máte na výber 147 podporovaných značiek, ale iba niektoré z nich komunikujú lokálne. Napríklad produkty Shelly, Ikea, Philips Hue alebo Tapo komunikujú s Home Assistantom lokálne, ale produkty postavené na dostupných moduloch Tuya alebo rozšírené zariadenia Smamsung SmartThings už potrebujú internet.
Výhody lokálnej komunikácie smart zariadení
V súčasnosti má každá domácnosť internet, v smart telefóne používate mobilné dáta tak prečo komunikovať lokálne? Dôvodov je mnoho, no spomeniem aspon niekoľko reálnych skúseností od použivateľov Domasist.
Snaha minimalizovať počet technológií, ktoré môžu zlyhať. Ak vám nesvieti jednoduché svetlo, skontrolujete či máte zapnutý stykač, či ide elektrina a či svietia susedia. Ak boli všetky podmienky splnené a stále nesvieti, vymeníte žiarovku a fungujete ďalej. Ak je toto svetlo smart a pripojenie cez cloud, počet možných dôvodov nefunkčnosti je násobne väčší. Máte problém s telefónom alebo s aplikáciou, nefungujú dáta, problém má operátor, vypadlo pripojenie do cloudu, nefunguje wifi, zigbee alebo pomôže reset komunikačného modulu smart zariadenia. Odpojením od cloudu, riešite len funkčnosť wifi a chod vášho Home Assistanta. A ak máte malý modul Shelly Mini pod vypínačom a vzdialenú podporu Domasist, riešite zas len elektrinu a prípadnú výmenu žiarovky.
Smart domácnosť prispôsobená aj pre starších ľudí, ktorí svietia iba vypínačom a chcú mať zasvietené vždy ak ide elektrina. Pri svetlách ovládaných cez cloud máte smart vypínače, ktoré bez internetu či cloudu jednoducho nezasvietite. A ak máte malý modul Shelly Mini pod vypínačom zasvietia rodičia aj vtedy, ak nefunguje internet, ba dokonca aj bez funkčnej wifi. V prípade, že máte senzor pritomnosti osôb v miestnosti a rodičia pri odchode zabudú svetlo vypnúť vypínačom, vypne sa automaticky aj bez cloudu. Jednoducho rodičia budú fungovať ako sú zvyknutí a vy máte instotu, že sú v poriadku oni aj smart domácnosť.
Vzájomná interakcia zariadení a automatizácie v smart domácnosti sú jednoduchšie a rýchlejšie ak sú zariadenia pripojené lokálne. Určite ste sa dostali do situácie, kedy ste chceli, aby svetlo Tuya znížilo jas na 20% počas pozerania AppleTV alebo AndroidTV. V aplikácii SmartLife ste túto možnosť nenašli, vaša TV svetlá nepoznala a tak ste smart domácnosť nastavili manuálne. Toto sa Vám pri lokálnom pripojení zariadení do Home Assistanta nestane. AndroidTV pripojené lokálne pomocou Android Debug Bridge pošle info po lokálnej sieti do Home Assistanta o spustenom prehrávaní a ten nastaví intenzitu svetiel na požadovanú hodnotu. Takto smart viete fungovať doma, na chate alebo u rodičov aj bez pripojenia do internetu.
Značky, ktorých integrácie sú riadené pomocou cloudu, sú v Home Assistante samozrejme tiež štandardne podporované. Preto aj keď máte doma IoT zariadenie, ktoré vie komunikovať iba cez cloud, nevyhadzujte ho. Viete ho natívne začleniť do smart domácnosti pomocou Home Assistanta, ale v prípade výpadu internetu, nebude toto zariadenie funkčné.
Dáta zo smart domácnosti uložené lokálne
Home Assistant server je malé zariadenie vo vašej lokálnej sieti, ktoré ukladá všetky detaily o vašom dome 24 hodín denne, 7 dní v týždni, rok čo rok. Historicky si viete dáta prezerať, analyzovať napríklad spotrebu elektriny či počet zopnutí zavlažovania. Ste majiteľom domácnosti a vďaka Home Assistentu zostanete aj výhradným majiteľom dát o vašej smart domácnosti. Či už sa jedná o kamerové záznamy alebo údaje o polohe vášho telefónu, všetko budete mať uložené v bezpečí vášho domu.